Miroslava Žilinská

Miroslava Žilinská

33p

31 comments posted · 94 followers · following 0

9 years ago @ Drogy.org - Kde a ako sa liečiť · 0 replies · +1 points

Dobrý deň, naše Občianske združenie Odyseus nepracuje s abstinujúcimi klientmi, no na vašom mieste by som sa obrátila na svojpomocné skupiny ako Anonymní alkoholici http://www.alkoholici-anonymni.sk/ alebo Anonymní narkomani http://www.anonymninarkomani.sk/kontakty/. Okrem toho zvyknú mať abstinenti aj tzv. A Kluby, teda kluby abstinentov http://www.spasklub.szm.com/index.html.
Ďakujeme za napísanie.

9 years ago @ Drogy.org - Kde a ako sa liečiť · 0 replies · +1 points

Dobrý deň, ďakujeme za napísanie. Celá rodina sa ocitla v ťažkej situácii tým, že váš otec je chorý a každý zvládame takéto situácie inak. Vaša mama pravdepodobne siahla po tom , čo jej v minulosti pomáhalo na riešenie takýchto situácií. Často sa stáva, že ľudia, ktorí sa liečili zrecidivujú, či zrelapsujú, no to neznamená, že sa nedá opätovné užívanie alkoholu zastaviť. V prvom rade je dôležitá motivácia vašej mamy.

Na Slovensku je možná liečba ambulantná čo znamená, že pacient dochádza za službami do zariadenia alebo k psychiatrovi a dĺžka zavisí od toho ako sa stav vyvíja. Druhou možnosťou je lôžková liečba, ktorú je možné podstúpiť na psychiatrických oddeleniach zvyčajne po dobu 3 mesiacov.
Skúste vyhľadať odborníka/čku, ktorý vás ďalej nasmeruje. Je možné sa obrátiť aj na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny vo vašom okresnom meste a konkrétne na Referát poradensko- psychologických služieb, kde by mali mať psychologickú poradňu, ktorá je zadarmo. Zoznam nájdete tu: http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/porad...
Liečebných zariadení na Slovensku je dostatok takže sa netreba báť, je na mame ktorú si zvolí, či radšej blízko domova alebo ďalej. Je dôležité aby sa vaša mama chcela dať liečiť, lebo ináč liečba nebude možná a hlavne ani efektívna. Pre vás ako blízku rodinu je možné vyhľadať pomoc v svojpomocných skupinách ako napr. http://www.alanonslovensko.sk/, kde vám pomôžu sa vyrovnať so závislosťou matky. Všetko dobré

9 years ago @ Drogy.org - Kde a ako sa liečiť · 0 replies · +1 points

Dobrý deň Eva, odpovedal som vám mailom, napíšem však pár slov aj sem, možno niekoho inšpirujú alebo pomôžu. Pomôcť niekomu, kto pomoc nechce je určite náročné, ak nie nemožné. je však prirodzené, že našim blízkym chceme pomôcť. Možno sa treba skúsiť pozrieť na to, že pokiaľ nechce ísť na liečenie či k lekárovi, čo iné by mu mohlo pomôcť? Keď nemá záujem o liečbu (a tých dôvodov prečo môže byť viac), isto existuje spôsob, ako by mohol urobit nejaký krok vpred. Mohol by skúsiť napr. pribrať. Alebo skúsiť postupne znižovať množstvo užitých drog. Sú predsa kroky, ktorú môžu pomôcť jemu a jeho zdraviu. Môžete skúsiť odporúčať nie lekára, ale takúto online poradňu, ako je tu, kde nájde nielen info o liečení, ale práve aj o tom, že ak teda drogy prestať drogy nechce/nemôže, čo môže spraviť pre seba lepšie (aby neochorel, aby sa nepredávkoval, aby si vedel udržať vzťahy a pod.).
A zároveň - myslite aj na seba. Takéto situácie sú veľmi záťažové a všetci máme iba obmedzený zdroj energie. Ak teraz vyhoríte môže sa práve stať, že nebudete vládať podať pomocnú ruku vtedy, keď to bude váš syn pripravený prijať. Vyhľadajte pomoc pre seba, zaslúžite si to.

10 years ago @ Drogy.org - Pervitín a sp&a... · 0 replies · +1 points

Ahoj, beriem tvoju kritiku - prihlásenie je asi pre viacerých bariéra, ktorú sa im nechce riešiť. Do budúcna to zvážime. Díky za podnet.

10 years ago @ Drogy.org - Ketamín · 0 replies · +2 points

Ahoj, no je pravda, že v zahraničí sa píše o ketamíne ako o možnom lieku proti depresii (hlavne tam kde klasické antidepresíva nezaberajú). Treba však rozlišovať, že je iné, keď sa užívanie rieši pod dohľadom lekára a iné keď to robí človek DIY.

10 years ago @ Drogy.org - Extáza · 0 replies · +1 points

to je asi individuálne. Určite však zaujímavá reakcia ;)

10 years ago @ Drogy.org - Predávkovanie p... · 0 replies · +2 points

úplne trefne si to napísala :)

10 years ago @ Drogy.org - Kde a ako sa liečiť · 0 replies · +1 points

Dobry den, centrum pre liecbu drogovych zavislosti v Presove nie je, najblizsie je v Kosiciach. V Presove je vsak fakultna nemocnica, ktorej sucastou je aj psychiatricke oddelenie. V ramci psychiatrickeho oddelenia je potrebne sa obratit na usek C - odborne pracovisko zamerane na liecbu zavislosti. Popripade sa mozete obratit na inu psychiatricku ambulanciu v Presove, skuste mozno tu : http://www.azet.sk/katalog/psychiatricke-ambulanc....

10 years ago @ Drogy.org - Predávkovanie p... · 4 replies · +2 points

Dobry den,
ospravedlnujem sa za oneskorenu odpoved.
je fajn, ze pisete a situaciu nepodcenujete. Kazdopadne ja nie som lekarka, mozno sa oplati lekara navstivit (taketo tazkosti so srdcom netreba podcenovat). Pravdepodobne bude moznych pricin viacero, mna napadaju tieto:
Pervitin ako stimulant sposobuje zrychlenie cinnosti srdca. Rozmyslam a nie som si ista, ci to mozu byt ucinky pervitinu, ktore sa u Vas objavuju aj pocas dojazdu ako vravite ( na kazdeho cloveka moze mat droga rozlicny ucinok, je to individualne).
Popripade to mozu byt ucinky primesi, ktore takto na Vas vplyvajú (a problemy sa u Vas objavia, iba ked uzijete pervitin s urcitymi primesami).
Mna este napada, ze jazdy na piku bez spanku, riadneho prisunu jedla a tekutin su pre telo velka zataz a toto moze byt, ze telo uz nevladze fungovat. Zaroven to co popisujete moze byt aj panicky atak.
Rizika pri uzivani pervitinu sa zvysuju, ak mate problemy so srdcom alebo s tlakom. Prakticky lekar Vam ich zistit na preventivnej prehliadke, na ktoru mate narok. Ak by sa to opakovalo, skuste aj pocas dojazdu byt s niekym, kto by Vam vedel poskytnut prvu pomoc.
Pekny den

10 years ago @ Drogy.org - Je liečba pre mňa? · 0 replies · +2 points

Ahoj, odpoved nájdeš na emaily. V tom, že sa pokúšaš prestať vidím veľkú silu, ale v tom, že si znovu začala - slabosť nevidím. Recidívy, návraty k drogám sú znakom práve závislosti ako recidivujúceho ochrenia (to znamená, že sa má ochorenie tendenciu vracať) a teda to, že ich zaživaš je súčasť procesu liečby. Je len na tebe, čo budú pre teba návraty k droge znamenať - budú pre teba sklamaním a necháš nimi potlačiť silu alebo naopak, poučíš sa z nich a do ďalšieho pokusu pôjdeš silnejšia, múdrejšia, skúsenejšia... Viac o recidívach a relapsoch nájdeš tu: http://www.drogy.org/index.php/drogova-zavislost/...