Suskun

Suskun

31p

29 comments posted · 3 followers · following 2

14 years ago @ Vaveyla.Net - Hakkımda Yazısı · 0 replies · +1 points

kimlik saklama mevzusu aslında o kadar basit değil. yani sanki böyle saklanacak birşeyim varmış veya gizemli gözükmeye çalışıyormuşum gibi bir hava oluşmasın. aksine oldukça sıradan, herkes gibi birisiyim. gizlenecek birşeyim olmadığı gibi karşımdakinde merak uyandıracak bir vasfım olduğunu da düşünmüyorum. yazdıklarımla, blogla veya genel olarak internet ortamıyla kendimi çok kişiselleştirmemem tamamen psikolojik bazı sebeplerden kaynaklanıyor. yine de değindiğiniz noktalarda haklısınız.

14 years ago @ Vaveyla.Net - IntenseDebate Comments... · 0 replies · +1 points

bu sistemin sahibi olan şahıs bile bu kadar tanıtım yapamazdı. sistemi sanki ben kurmuşum gibi sahiplendim :) bir sonraki yazıda inş. bloglara nasıl kurulacağını anlatmaya çalışacağım. gerçi kurulumunda birşey yok ama yine de yaygınlaşmasını sağlamak adıne böyle birşey yapmakta fayda var.

14 years ago @ Vaveyla.Net - Hakkımda Yazısı · 0 replies · +1 points

zaten böyle bir karar almamın en büyük sebebi de bu. yoksa tesadüf eseri bloga yolu düşmüş birisinin beni tanımaması çok önemli olmayacaktır. ya bir de derler ki kız kısmı dedikoducudur. gerçi bir keresinde de kaan'a ankara'daki blog yazarları toplantısına katılırsanız size selamımı iletmesini söylemiştim o da demişti ki; ona göstereceğim ben, ak parti bayrağıyla gideceğim o toplantıya. ortalığı karıştıracağız bu şekilde. dökün kirli çamaşırları :)

şaka bir yana somut olarak sormak istediğiniz başka soru varsa alayım lütfen.

14 years ago @ Vaveyla.Net - Ubuntu Kurulumu Ve Swa... · 0 replies · +1 points

o zaman ben 500mb gibi bir alanı takas alanı olarak ayarlayayım. disk bölümlemede sıkıntı olmaz inş. gerçi linux'de hatırladığım kadarıyla diskleri birbirlerine bağlama gibi bir muhabbet vardı ama karıştırmam herhalde. 2 yıl önce denemiştim kurmayı sorunsuz kurmuştum. ubuntu kurduktan sonra karşılaşacağım birkaç sıkıntı var. şimdiden söylemiş olayım :)

14 years ago @ Vaveyla.Net - IntenseDebate Comments... · 0 replies · +1 points

tam olarak öyle değil. yorumlar veritabanına gidiyor ama yorumların sanki yedeği alınıyormuş gibi gidiyor. yani yorumlari, öncelikli olarak intensedebate'de depolanıyor ve oradan yükleniyor. tahmin edeceğiniz gibi sql sorgu sayısı oldukça azalıyor. özellikle çok popüler siteler için çok iyi bir çözüm.

14 years ago @ Vaveyla.Net - IntenseDebate Comments... · 0 replies · +1 points

yok kimse kıskanmaz herhalde. şimdi size layık bir hediye bulabilirsem inş. gönderirim. çok politik oldu bu da :)

14 years ago @ Vaveyla.Net - IntenseDebate Comments... · 1 reply · +1 points

yazıyı gecenin bir yarısı yazdığım için öyle duygusal bir not düşmüşüm sanırım. beğenmenize sevindim. bu sistemi hem kullanılabilirlik hem de ziyaretçi yorumlarının önplana çıkarılması açısından önemli görüyorum. bekleyim göreceğiz bakalım nasıl etki edecek. yazıya ilk yorum yaptığınız için sizi, ayın yorumcusu ila ediyorum, kabul buyurun. hediyenizi bir ara gönderirim :)

14 years ago @ Vaveyla.Net - Ubuntu Kurulumu Ve Swa... · 0 replies · +1 points

Amerika'dan, okulların ara tatile girmesi sebebiyle gelecek olan arkadaşlarım var. gelirken bilgisayar getirmelerini isteyebilirim bu dar zamanda gerek yok diye düşünüyorum. bir de 2000ytl'ye almayı planladığım makinaya 2700 ytl gibi bir fiyat vermek koyuyor biraz insana. 150 ytl verip şu bilgisayarıma 1gb daha ram taktım mı o sağ ben selamet en az 1 yıl daha götürür beni. üstelik benim bu bilgisayarın ekranı mükemmele yakın bir görüntü veriyor. görüş açısı 170 derecenin üstünde, uzaktan kararma olmuyor, niye değiştireyim ki değil mi ama. birisi şu swap alanıyla ilgili sorduğum soruya da cevap verse ne makbule geçer :)

14 years ago @ Vaveyla.Net - Ne Alırsan 500 Ytl · 0 replies · +1 points

evet biraz sapa bir yerde kalıyor. oraya gidince akşama kadar kalıp öyle dönmek lazım ki gidildiğine değsin. bilmem belki de bana çok kalabalık ve büyük geldiği için cevahir için öyle düşünüyorumdur.

14 years ago @ Vaveyla.Net - Ubuntu Kurulumu Ve Swa... · 0 replies · +1 points

valla benim dizüstü çok iyi çalışıyor vista ile. yaklaşık bir yıl vista ultimate kullandım. tabiki birçok ince ayar yaptım bilgisayara. geçenlerde home premium kurdum. yine ufak tefek küçük ayarlar ile bilgisayar şuanda hiç ses çıkarmadan çalışıyor ki yeni birçok bilgisayar bile vistada ya ısınıyor ya da sesli çalışıyor. düşünün ki yakın zamanda bilgisayar almayı planlıyordum, şimdi düşünüyorum acaba ne kadar gerekli yeni bir bilgisayar diye. 1gb bir ram daha takınca çok süper olacak :)